Skip navigation

>Hello guys =) I’m happy to inform that Turkish nail polish brands are finally catching up with the latest trends =) After Sevilla, Pastel has come up with four different shades for the winter, and two of them are mimicking the latest Chanel colors, Paradoxal and Khaki Brun.
Here is Pastel #25, also called Khaki, as it stands on the label. Although I don’t have it to compare, I’m about 100% positive that this is meant to be a dupe for Chanel Khaki Brun. It’s a medium brown creme with a distinct hint of green. It’s sort of a drab color, and the best description I found was Field Drab. I adore these murky, dirty, ugly colors on my nails =)This is two coats, and dried pretty fast & glossy. Great job, Pastel! After seeing lots of taupes last year, this is feels pretty refreshing =)
Another color Pastel released is Pastel #69, a greyed-out taupe with purple shimmer. You’re probably familiar with this description from Chanel Paradoxal. I don’t have this polish swatched on my nails, but here are bottle & nail wheel comparison pictures:


As you can see, Pastel #69 has a similar base with Barry M Dusky Mauve (Known as a dead-on dupe for Paradoxal) but it’s the amount of purple shimmer that makes a difference, because the overall look is more purple. Sevilla #144 (swatched here) has a warmer base color and a warmer shimmer color, but the same amount of shimmer with Dusky Mauve. The overall look is warmer than Dusky Mauve (Paradoxal).


Bottle pics, from left to right: Pastel #69, Barry M Dusky Mauve, Sevilla #144.
Finally, I have a polish from Sevilla, which is supposed to be a dupe for Chanel Khaki Vert. Sevilla #145 is a light army green, or as Wikipedia calls it, Asparagus Green.This one is pretty pigmented and creamy, good to go in 2 coats and it also dried very fast.
Again, I don’t have the original Khaki Vert to compare, because they were sold here for a crazy $50 here! I feel so lucky that Turkish brands are trying to make dupes for these “trendy” colors =)
I hope you enjoyed my long review!

Merhaba =) Türk oje markaları beni acayip şaşırtmaya başladı, trendleri yakalamak uğruna normalde asla beklemeyeceğim renkler sürüyorlar piyasaya =) Sevilla’dan sonra, Pastel 4 adet kış rengi çıkartmış, ve bunlardan iki tanesi meşhur Chanel renkleri olan Paradoxal ve Khaki Brun’ün benzeri.
İşte Pastel #25, diğer adıyla Khaki (etiketinde öyle yazıyor). Bende Khaki Brun olmadığı için kıyaslayamıyorum ama, bence bu renk onun çok benzeri olacak şekilde üretilmiş. Rengi tarif etmek gerekirse, orta tonda bir kahverengi, ama içinde bariz bir yeşil tonu var. Bu tarz kirli hatta çirkin görünen renklere bayılıyorum tırnaklarda =) Asker yeşilleri, zeytin yeşilleri ojede çok güzel duruyor.
İki kat sürdüm, çabuk ve parlak kurudu. Pastel’e helal olsun valla =) Geçen sene bir sürü köstebek rengi gördükten sonra bu renk ilaç gibi geldi.
Pastel’in çıkardığı diğer bir renk de Pastel #69; griye bakan bir köstebek rengi, içinde mor ışıltılar var. Büyük ihtimalle bu size birşey çağrıştırmıştır, Chanel’in meşhur Paradoxal rengi mesela =) Bu ojeyi tırnaklarıma sürmedim ama bazı karşılaştırma resimleri koyuyorum.
Görebileceğiniz gibi Pastel #69 baz olarak Barry M Dusky Mauve gibi, ama içindeki mor ışıltı daha fazla olduğu için daha mor tonlu duruyor. Sevilla #144 ise hem baz rengi olarak hem ışıltı rengi olarak daha sıcak tonlu.
Son olarak Sevilla’nın başka bir ojesi, Sevilla #145, Chanel Khaki Vert’in aynısı olarak üretilmiş. Açık asker yeşili diyebiliriz bu renk için. Pigmentli bir oje, neredeyse tek katta opak olacaktı ve hızlı kurudu. Tabi ki burada tanesi 75 TL’den satıldığı için orijinali bende yok, ama Türk oje markaları gaza gelip art arda bu trend renkleri çıkardığı için çok şanslı sayıyorum kendimi =)
Umarım bu uzuuun yazı sizi sıkmamış, fikir edinmenize yardımcı olmuştur!

29 Comments

 1. >AAHH love these unusual colours 🙂 you rock those greens well!

 2. >Çok güzel renkler çıkıyor gerçekten piyasaya… En azından benim gibi bir ojeye fazlaca miktar veremeyecekler için harika gerçekten.Ben KHAKİ 'yi beğendim, en kısa zamanda denemek istiyorum.

 3. >love that green!

 4. >All of these are gorgeous. I love Pastel #69.

 5. >pastel'in yeni renklerini almak istiyorum yaa 😦 bulamadim daha hic biyerde 4 unu de.. cok begendim bu kahveyi. milyarlarca kahvem var ama bi tane daha olsa bisey olmaz heralde -___-

 6. >Thanks for liking, guys =) I love those cheap alternatives! @benimadımkırmızı cok guzel bir renk, bulursan kacirma =)@Crazy For Polishes bu zaten biraz daha farkli bi kahve, griye degil yesile bakiyor asker yesili gibi =)

 7. >etikette khaki yazdığını farketmemiştim hiç =) khakinin üzerine konad yapmak istiyorum aslında, ama ne?

 8. >@Nemo Latte bordo olur, altin rengi olur, bi suru sey olur =)

 9. >i bought Sew Psyched which is the closest i'll get to the Chanel Khaki at those prices. khaki & asparagus green are really pretty on you!

 10. >those are gorgeous! your lucky to have such an awesome dupe(check out my giveaway)

 11. >Oh my, #145 is gor-geous!

 12. >türk firmaları kendine geliyor sanırım birde burda üretip bize koklatmadıkları ojeleri satsalar hiç fena olmaz ha bide 😀 sana her renk cok yakısıyor 😀

 13. >Hi!I was a reader of your blog but I never commented! I didn't know you where from Turkey, I've been in Istanbul the previous Christmas and I loved it, I'm from Greece and I hope I will visit again! Great nails and lovely swatches!!

 14. >love all the colors…

 15. >Not my favourite colours, to muddy

 16. >These are such a gorgeous colors! I especially love the first one because it is so smooth-lookin. I also like that the color is a cross between dark grey and green.Claudia from Molto ❤ Fashion

 17. >I love Pastel #25! I wish American companies would start duping the Chanel Khaki collection as well because even the $23 that Chanel asks is too much for me. 😦

 18. >thank you for the feedback, everyone =)herkese degerli fikirlerinden dolayi tesekkur ederim =)Hello dear neighbor @Katie, glad you liked Istanbul =) Let me know if you ever come again =)@Varnish Vixen that would be great for those who can't splurge =)

 19. >I love the green one!

 20. >@Beauty Addict it's really nice, indeed =)

 21. >Ben bugün etiketinde 25 numara khaki yazan bir pastel oje aldım ama hiç yeşil gibi görünmüyo gözüme, Over the Taupe'a benziyo, sende o tarz renk varsa bi bakıp söyleyebilir misin benziyo mu?

 22. >You guys are so unlucky and lucky at the same time – your chanel is waaay to expensive, but you do get great dupes. I love those colors! Except the Paradoxal one, hate that particular color.

 23. >@Başak tamam iste o oje ama over the taupe gri tonluyken bunun icinde yesil bi ton var… zaten oje yesil degil haki =)@Silva exactly =)))

 24. >Bilmiyorum odamın ışığından da olabilir, yanlış etiket mi bastılar diye düşündüm bi an 🙂 Senin resimlerinde baya koyu görünüyo ondan sordum.

 25. >@Başak ya iste bu tam Khaki Brun'un aynisi. O da boyle camur rengi gibi, yesile kacan bir kahve. Cok guzel bir renk ama, isikta yesil tonunu daha iyi goreceksin =)

 26. >Thanks for the comparisons! They're all so pretty! 🙂

 27. >@Thifa you're very welcome =)

 28. >Asparagus Green looks amazing!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: