Skip navigation

>

Türkiye’deki okuyucularım: Size bir sürprizim var =) China Glaze sonunda Türkiye’de! Lütfen detaylı bilgi için yazının Türkçe kısmına bakın =)

China Glaze Paint The Town Red is a blood red jelly with a high gloss finish. It was fine in three coats, but I could have done with a fourth coat to get rid of the little VNL. This polish belongs to the Patent Leather In The City Collection. I would describe this color as Rosso Corsa. It’s a very flattering and seducing color =)
* This product was provided to me for review.

Merhaba arkadaşlar =) Bugün çok güzel bir haber aldım. China Glaze sonunda Türkiye’de! Öncelikle hemen buraya bakın: Kozmetiksite.com
Şimdilik genellikle kırmızılar, beyazlar, pembeler var ellerinde, ama bu ilk partiden sonra yeni koleksiyonlar, yeni renkler gelecek, böylece beğendiğiniz tüm China Glaze ojelerine sahip olabileceksiniz =) Fiyatlar çok uygun, şu an %25 Bayram İndirimi sebebiyle bir China Glaze ojeyi 11 TL’ye alabilirsiniz. Acele edin, stoklar sınırlı! Ama kaçırırsanız üzülmeyin, dediğim gibi yeni renkler gelecek =)
Bugün size tanıtacağım oje, China Glaze Paint The Town Red. Patent Leather In The City koleksiyonuna dahil bu oje, jel/krem arası bir yapıya sahip. Üç katta çok güzel oluyor ama tırnak çizginiz fazla beyazsa dört kat da sürebilirsiniz. En güzel tarafı, kendiliğinden çok parlak kuruması. Gördüğünüz resimlerde cila yok. Hem zarif, hem çekici bir kırmızı. =)
Bildiğiniz gibi China Glaze benim en sevdiğim marka, o yüzden çok mutluyum sonunda satılmaya başlandığı için =)
* Ürün denemem için gönderilmiştir.

22 Comments

 1. >Such a beautiful red and it looks great on you!

 2. >@my leetle nails thank you so much, dear =)

 3. >I love shorter red nails 🙂 so suave!

 4. >wow, a really beautiful red!www.dionysha.blogspot.com

 5. >This is a really great color of red. I have a lot of blue based reds that I love, but am looking for a perfect orange based one. Too bad about the VNL…otherwise this looks perfect.

 6. >çok sevindim =) ama ilginç renk yokmuş henüz gerçekten. yine de bi daha detaylı bakayım siteye dur =)

 7. >Bende çok sevindim 🙂 daha farklı renkler gelince kaçırmam alırım hemen 🙂

 8. >çok çok güzel bir kırmızı hemen not aldım alınacaklar listesine 😉

 9. >renk seçenekleri artacak ilgililerin dikkatine

 10. >M-m-m, sexy red! and jelly red is a big plus. LOVE it on you, dear!

 11. >This was actually my first China Glaze polish which I found at a 99 Cent Only Store in 2009. Not a bad find! Only thing is that I don't remember mine being so jelly..

 12. >thank you so much guys =)))@Varnish Vixen, I think it's a bit blue based, but the camera made it look more orange =/

 13. >@mjMuffin, it feels and applies like a cream, but it's sheer so I called it between creme/jelly =)

 14. >This a stunning color! It looks so much like China Glaze's "Sacred Heat (Neon)" color! Which is what I'm wearing right now!~SO PRETTY!~~LinZ

 15. >Bloody goodness!

 16. >Beautiful bold red!

 17. >very nice, I like the little bit of orange in it 🙂

 18. >Gorgeous red!

 19. >thank you everyone! =)))@Lindsay, I also think it looks similar to Sacred Heart! =)@Danielle, I'm not very good at describing reds, I guess =) I would say this is a neutral/cool red, but now when I look at it, it looks it has some orange in it, too =) Oh, and the camera made it look warmer than IRL, mind that, too =)

 20. >Ojeciler için süper haber 🙂

 21. >have you been told lately how lovely your blog is?i love your blog so much i gave you an awardhttp://enamelgirl.blogspot.com/2010/11/blog-awards-my-mega-image-plate-is-here.html

 22. >Looking very pretty!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: