Skip navigation

> It’s official, guys.

I HAVE 1000 FOLLOWERS!
Wooooooot! An awesome giveaway is on the way, and I’m trying to make it very generous. The details will be revealed on Oct. 21st, which is my blog anniversary =) Yaaaay, double joy!
Today is another non-pink, Inglot O2M #644. It’s a teal/green shifting metallic polish. I think it’s similar to Misa Like It Like That, but I’m not sure, since I don’t have that one. O2M line is supposed to allow your nails “breathe” while wearing nail polish. We all know that “breathing” is a lie, as nails are dead cells. If this baby didn’t catch my eye, I wouldn’t even bother looking twice at that line.
Opaque in two coats, dries a bit slow and brushstroke-y, but the gorgeous color makes up for it. It’s no secret that I’m not a fan of Inglot polishes (metallic, frost or pearl only; dragging, streaky…), but sometimes they make awesome and unique polishes, which makes me purchase despite the bad formula.By the way, just started using Orly Bonder. I want to do a 5-day wear test with a creme polish, let’s see if I can survive with the same polish on my nails for that long =D
Pink nails will continue =) Please forgive my affairs lately =)

Sonunda 1000 izleyiciye ulaştım arkadaşlar. Bunun şerefine büyük bir çekiliş yapmayı düşünüyorum. Detaylar 21 Ekim’de belli olacak, o gün aynı zamanda blogumun yıl dönümü. Çifte mutluluk yaşıyorum yani =P
Bugün yine pembe olmayan bir oje var tırnağımda, Inglot O2M #644. 02M serisi sözde tırnağa hava aldırıyormuş, böylece tırnaklar sağlıklı falan filan. Özetle saçmalık. Çünkü tırnakların hava almaya ihtiyacı yok, bu tamamen yanıltıcı bir bilgi. Ölü hücre topluluğunun neden hava almaya ihtiyacı olsun ki? Aksine oje altından hava alsaydı, mantar oluşabilirdi tırnakla oje arasında. Tırnaklarım sararıyor diyen arkadaşlar, haberiniz olsun, çıplak tırnağa sürdüğünüz oje kimyasal olarak tırnağınızı boyuyor, hepsi bu. Hep mavi sürün, bak ne oluyor =) Bu yüzden, ojenin altına baz kullanın. Kalyon olabilir, başka bir marka olabilir… Sonuçta bu renk gözüme çarpmasaydı, bu seriye ikinci kez bakmaya bile değmez derdim. Tamamen para tuzağı.
Oje iki katta tamamen opak, biraz geç kuruyor, fırça izleri biraz belli oluyor… Ama renk o kadar muhteşem ki, kurtarıyor. Turkuaz ve yeşil arasında gidip gelen bir renk. Inglot formülünü hiç sevmediğim bir sır değil, ama bazen o kadar güzel bir renk yapıyorlar ki, paraya kıyıp alıyorum.
Bu arada baz olarak Orly Bonder kullanmaya başladım. 5 günlük bir deneme yapacağım, bakalım soyulmayı geciktiriyor mu. Aynı ojeyle 5 gün hayatta kalabilir miyim, ayrı konu 😉
Pembe ojeler devam edecek. Son zamanlarda biraz kaçamak yaptım, affedin =)

48 Comments

 1. >1,000 that is such a milestone and you so deserve every follower

 2. >ben bunu bugün gördüm yine, ve arkadaşım almanın gereksiz olacağını söyledi fiyattan dolayı, =) ama çok tatlı cidden.followerların da hayırlı olsun.=)

 3. >lovely! I really like the colour alot! I completely agree with not buying certain lines because of the formula. I bought one Estee Lauder (Surreal Violet) and though I love the colour I won't buy another from the line. Formula was just too crumby! Thanks for the post (and congrats on 1000 followers!)

 4. >@peripatetic33, thank you =)@Nemo Latte, 40 yilda bir alinir canim =)

 5. >@Hebridean Sprite, I have a few inglot polishes back from the days when I hardly knew about good brands. they are all watery, bubbly, brushstroke-y… But when they come up with unique colors, it's hard to resist =)

 6. >omg i love that polish!&&congrats on the followers lovely :)Amelia xxcottonsspace.blogspot.com

 7. >Congrats for your 1K followers!!!

 8. >Heyooo, tebrikler canim!Ben de daha yeni Barry M Racing Green'e ulastim, guzel renkler bunlar.

 9. >Thank you @Cotton and @smalty =DTeşekkür ederim @Öykücüm =D Racing Green, Emerald Fitzgerald ile aynı mıymış cidden?

 10. >Ooh, that is a gorgeous green – and congrats on 1000 followers!

 11. >Congrats for your followers 🙂 This green is gorgeous, love it

 12. >Congratulations! It's great you get 1000 followers almost at your blogiversary :))

 13. >tebrikler 😀 bu oje güzelmiş ama sıradaki pembeyide merak etmiyor değilim 😀

 14. >Thank you @Zara and @Saori =)Tesekkurler @youknow =)

 15. >@Meg, yay! It's lucky, isn't it? =D

 16. >That is outstanding!!! Congrats on 1K followers and thanks so much for a great blog :o)

 17. >Thank you so much, @Faith =DD

 18. >Bende Emerald Fitzgerald olmadigindan karsilastiramadim ama hem ona, hem OPI Cuckoo For This Color'a benziyor. Bir de yeni Illamasqua olana.

 19. >@Öykü yeni illamasqua cook guzel =) ben onun yerine aldim aslinda bunu =) emerald fitzgerald var bende, viridian sanirim bununla onun arasinda bir yerlerde =)

 20. >ooh, gorgeous color! and congrats on your 1000!!! 😀

 21. >Yay Congrats! ;).

 22. >Thank you @Katrina and @Arie =D ❤

 23. >congrats on 1000 followers!!! woot woot!

 24. >canım tebrik ediyorum. Nice 1000'lere :)çok güzel blogun ve hakkını veriyorsun. Seni tanıdığım için çok mutluyum. mucks

 25. >Big congrats on 1000 followers! Your blog is one of my absolute favourites =D

 26. >Congratulations on the followers! That's quite a milestone. And wow, that is such a pretty colour!

 27. >Beautiful color and congrats on 1000 followers!

 28. >congrats!! 🙂 I've reached 101 so… long way 😉

 29. >Güzel bir renkmiş, evet :)Oje shimmer/foil olunca bir özelliği olmuyor, holo olsun, duochrome olsun, glitter olsun o zaman dikkatimi çekiyor 🙂 Bende bi tane Inglot oje var creme yapıda, ama creme olanların tamamı yarı mat plastik finişli, bi garip niye anlamadım. Son baktığımda güzel ilginç renkler de pek yoktu.

 30. >I am also not a Inglot lover, for this quality they are too expensive (in Poland and it is a Polish brand they cost 18 PLN for regular polish and 25?30? for 02). They should cost about 12-15 PLN…

 31. >Congratulations on the followers! You deserve every single on of them with your awesome blog. Yay for the giveaway, very curious to your picks since I seem to love every choice on color etc you show here 🙂

 32. >CongratsWaht a very georgeous color

 33. >congrats!!!!!!!!

 34. >Oh wow I love the color :DAnd congratiz with your 1000th follower :)!You really should tell me how you work with photoshop and edit your pictures. I love it :Dxxxxhttp://tesjoesblog.blogspot.com

 35. >thank you so much everyone!herkese cok tesekkur ederim arkadaslar =)@Tessa, most of the time I remove digital noise & sharpen the image, and if the color is completely off & my hands looks too red or yellow, I color correct the image a bit. =)

 36. >wow Congrats!!! ❤

 37. >thank you dear @serena =))

 38. >This color is hot! Congrats on you 1K!

 39. >thank you so much, @kittypolishnbags =)

 40. >First of all, congratulations!!!!!! Hey, don't forget, October also shares Anxiety & Depression Awareness Month which features a Green ribbon! So you're just sharing both BCA and A&DA! ;)Lovely Inglot green!

 41. >@Stylishly yours that's so true! I was actually thinking if I should do the A&DA the second half of October, but I feel like I have more pinks to show. =)

 42. >great color.. and congratz for ur 1000+ followers!!

 43. >Woohooo! Congrats on 1000+ Followers! 😀

 44. >Thank you so much, @ThRiSzHa and @Biba! =)))

 45. >Congratulations! Your lacquer is really nice!

 46. >Thank you, @Natsuko Nails ^-^

 47. >Congrats! Oh and LOVE the polish…

 48. >Thanks, @Lacky =DD


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: