Skip navigation

>Another Rimmel London polish made of awesome. I don’t know what’s wrong with me, but I’m so much into seasonal colors lately. And I don’t even believe in wearing season-coordinated polishes!


Trend Spotting is a vampy purple with strong red undertones. It can be described as a darker version of Tyrian Purple. It contains a very, very subtle tonal shimmer, which makes this polish interesting. The application was smooth as butter, no cleanup was needed. This is 3 coats, by the way.
I freaking love Rimmel polishes. I think one lucky follower will receive the complete set as a part of the giveaway price, when I reach 1000 followers =)

İşte harika bir Rimmel London ojesi daha. Bilmiyorum bana ne oluyor ama bu aralar sonbahar renklerine takmış durumdayım. Ki mevsimlere göre oje sürmek falan hiç adetim değildir =)
Trend Spotting, kırmızıya dönük, vamp bir mor. Ve aynı tonlarda, hafif bir sedef içeriyor fakat çoğu ışıkta krem yapıda gibi gözüküyor. Ayrıca bu ışıltının ojeyi benzerlerinden farklı kıldığını söyleyebilirim. Sürümü çok kolaydı, hiç temizlik gerektirmedi. Bu arada, bu sürdüğüm 3 kat.
Rimmel ojelerine bayılıyorum. Sanırım bir şanslı izleyici bu serinin tamamını ödül olarak kazanacak, üstelik ödülün hepsi bu kadar da değil. Ama 1000 izleyiciye ulaştığım zaman =)

24 Comments

 1. >bence bu cok cok guzel gercekten!! belki ben de alırım, guzel yani.ben de öle mevsime gore giyinme, suslenme gibi seylere pek ilgim yok eheh. yani millet yaz kis gardrobunu ayrı yapar ama ben hic ilgilenmem, ojede de boyle bi huyum yok =)

 2. >@Nemo Latte al kacirma derim ben =)normalde benim de yoktu, ama agustostan beri falan bir kayma oldu sonbahar renklerine dogru. gordugum tum guzel koleksiyonlar yuzunden olsa gerek =)

 3. >wow I love vampy colors! This one is so good on you!

 4. >Great color on you! I am a new reader to your blog. Just found it today and I love it! It's especially useful for me because I moved to Istanbul from the U.S. in 2004. 🙂 Kolay gelsin!

 5. >nasıl bu kadar düzgün sürüyorsun tırnakların çok güzel manikürün harika dolayısıyla oje güzel de olsa kotu de olsa süper duruyor. rimmel in rengi de çok hoş duruyor. bize manikür yapımını da anlatasan ya da kullandığım bakım ürünlerini mesela?:)

 6. >Wow favori rengim deep purple. Mükemmel duruyor, bayıldım, uzun zamandır gördüğüm en güzel oje 🙂

 7. >Thank you so much, @Melanie!Hello @ShotQueen76 =) What a nice surprise that you also live in my city =)@star keeper en yakin zamanda bir resim ya da video tutorial yapmayi dusunuyorum… aslina ben biraz sanssizimdir tam video cekerken berbat surerim diye endiseleniyorum =DSagol @Marjom Rimmel'in yeni ojelerini siddetle tavsiye ediyorum cok cok guzeller =D

 8. >Ah, my lovely pretty rimmel. This color is so hot. That drives me crazy that we always get the new shades at least the next month! I'm into seasonal shades right now aswell, maybe seasons affect our mood? :))Anyway, this polish is fantabulous, dark plum shades are made of win.

 9. >How beautiful! I loved it!Kisseshttp://driesmaltes.blogspot.com/

 10. >Gorgeous! I love plum polishes :)xx

 11. >I haven't tried Rimmel polish yet, but that color is absolutely GORGEOUS!! I may have to try one next time I buy polish!

 12. >@Daria, I agree, as the weather gets cooler and the new collections pop up, our moods definitely get affected =)@DriEsmaltes, thank you! =D@Sammersaurus, I really love plum, too =)@Laynie, the new Rimmels are really nice, plus the brush is indeed mistake-free =)

 13. >Canııım çook güzeeeel olmuş =) Unutma beni, her zaman takipçinimm =))

 14. >Very pretty 🙂 Rimmel is really stepping up the game!

 15. >matlastırıcıyı aldıgımda tek 1 renk kalmıstı bu seriden bende hepsini baska yerde bulurum die almadım cıkmam lazım yarın cevahirde yok ama belki baska yerlere bakarım deniz cok guzel ya sana cok yakısıyor bu renkler

 16. >That's a beautiful autumn colour!

 17. >@Emy seni hicbir zaman unutmam =) Keske kapatmasaydin guzel blogunu =(@MQ, true! I have high hopes for their next collections =)@youknow metrocity'e bakabilirsin, ben hepsini orada buldum =)Thank you so much, @Ula =)

 18. >Belki tekrar açarım canım, biraz kapalı kalsın =))

 19. >Vampy Colours suit you so! I LOVE this…

 20. >@Emy umarim tekrar acarsin =)@The Diva's Polish, thank you soo much! =))))

 21. >This is soo lovely! I think I might have to go hunt it down for sure!

 22. >Thanks, @JQ =) It's definitely worth getting =)

 23. >I'm going to check out some Rimmel's tomorrow because I love all the colors you got, including this one. I didn't even know they had all these great colors.

 24. >Your nails are perfect in EVERY post! And you nail beds are the PERFECT length. Nice job. I'm glad I found your blog. 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: