Skip navigation

>My NOX Twilight review continues with Poseidon.


Poseidon is my favorite from the six polishes I got. (It actually shares the top place with the polish I’m going to show you next.) It’s a gorgeous, watery, medium blue/turquoise, and very aptly named. When I saw it on the website, I thought I already had a dupe for it, but no, it’s unique in my stash. According to Wikipedia and my polish eye, this color falls between Deep Sky Blue and Turquoise. I adore blues like that! The consistency was the best yet, it basically applied itself and didn’t need any cleanup. This polish is a jelly-like creme, and it was good to go in two coats. It dries to a high gloss finish, and the drying time was pretty fast, too.
I couldn’t stop taking pictures this time, I was mesmerized by the beauty of Poseidon!
I adore this color. I wanna marry this color and have its kids. I love it that much. I wonder if it’s a dupe for Zoya Robyn, sadly I don’t own it to compare.
I compared Poseidon with China Glaze Flyin’ High, that’s the closest color on my stash.


L-R: Flyin’ High, Poseidon, Flyin’ High, Poseidon.
As you can see, Flyin’ High is darker, less saturated and has a little more green to it. Also it’s not as squishy as Poseidon, but more creamy.
To me, Poseidon is one of the two must have’s from NOX Twilight collection. I hope you enjoyed the aqua goodness as much as I did!
NOX Twilight polishes retail for $6.99, and can be found on www.twilightbeauty.com.

*These products were sent to me by the manifacturer, www.twilightbeauty.com.

PS: What do you think about my colordrops? Are they any help? Would you like me to include them in every post?

NOX Twilight oje tanıtımım Poseidon ile devam ediyor.
Poseidon, bana gönderilen 6 ojenin arasında en çok beğendiğim oje. (Aslına bakarsanız birinciliği başka bir oje ile paylaşıyor, ama onu sonraki tanıtımımda göreceksiniz.) Muhteşem, pırıl pırıl bir su mavisi, hatta camgöbeği denilebilir. İsmi de renge çok yakışmış. Bu ojenin resmini gördüğümde, bende kesin eşi olduğunu düşünmüştüm, ama yokmuş. Bu tarz mavilere bayılıyorum =)
Sürümü şimdiye kadar denediklerim arasında en iyisiydi. Oje resmen kendi kendine düzgün bir şekilde sürüldü, hiç çaba göstermeme, hataları düzeltmeme gerek kalmadı. Yapısı jelimsi bir krem, ve iki katta opak oluyor. Ayrıca çok hızlı bir şekilde ve ıslak görünümlü kuruyor.
Bu rengi öyle çok beğendim ki! Tam benlik. Zoya Robyn’e benzediğini düşünüyorum, ama ne yazık ki o oje bende yok, bu yüzden kıyaslayamıyorum.
Elimdeki ojeler arasında Poseidon’a en yakın olanı China Glaze Flyin’ High olduğu için ikisini kıyasladım. Soldan sağa: F/H, Poseidon, F/H, Poseidon. Görebileceğiniz gibi Flyin’ High, Poseidon’a göre daha koyu, onun kadar canlı değil ve birazcık daha yeşile kaçıyor. Ama çok az. Ayrıca Poseidon kadar ıslak görünümlü değil, tam bir krem oje gibi kuruyor.
Bence Poseidon, NOX Twilight koleksiyonundan mutlaka alınması gereken iki renkten biri. Umarım bu güzel renk benim kadar sizin de hoşunuza gitmiştir =)
NOX Twilight ojelerini www.twilightbeauty.com‘da $6.99 fiyata bulabilirsiniz.
*Ürünler, www.twilightbeauty.com tarafından denemem için gönderilmiştir.

26 Comments

 1. >You have a great blog!Visit mine, if you want ;)http://lakieroholiczka.blogspot.com

 2. >This is lovely on you!! Makes me want it :(I must… resist…

 3. >Thank you, @Orlica =)@milan and vanaily, I think it's close to Hard Candy Frenzy! =)

 4. >gerçek turkuaz!! uzerine bence konadla gri metalik bi desen yap, soyut bi desen ama, çiçek vs değil. aynen mücevher gibi olur.

 5. >@Nemo Latte cok guzel di mi =) kiyamadim konad yapmaya =)

 6. >wahhhh I'm stunned by its beauty! perfect aqua… and I ❤ the colordrops! They DO help!

 7. >Denizzzz süper süper süper! Bende bu tonlardaki mavilere bayılıyorum!Karşılaştırmalarında çok işe yarıyo bence! Süpersin, aynen devam!

 8. >Thank you so much, @Daria =)@Emy tesekkur ederim =) dedim sana son ucunu sevebilirsin diye ;)))

 9. >this is gorgeous on you!both colors are really pretty and the CG looks very similar to me. i like the color comparisons because it would decrease my wish list 🙂

 10. >I agree, this one looks great on you! Love it!

 11. >Thank you @Enamel Girl and @Biba! =)

 12. >It's a beauty!

 13. >Gorgeous!

 14. >I love that your nails are so sexy even though they are short! I have shorties too, and I want my nails to look as sexy as yours! 🙂

 15. >yeşil-mavi ojeleri çok seviyorum, bu da muhteşem bir renkmiş. kısa tırnakla çok güzel olmuş. bayıldım:)

 16. >Aman tanrııııııııııım, ne kadan da güzel, çağdaş ve modern bir oje Ermaaan.

 17. >thank you guys =DDtesekkur ederim, arkadaslar =D lidya yine kopardin beni =DDDD

 18. >pardon ama ne kadan da mikemmel demeyi unuttum. şaka bir yana hasta oldum buna. Bak gözüm kaldı, ellerine, tırnaklarına dikkat et. Bu arada bloguma bakarsan artık benim de çakma YDKJ var 🙂

 19. >Wow, this polish is beautiful!

 20. >Zoya Robyn is much closer to the Deep Sky Blur colordrop you posted.

 21. >Wow this color and polish looks amazing. After you introduce me to it. I want this color and the disco darling but it's quite expensive to spend $7 on a bottle of nail polish.

 22. >I like the color drops =D It's not something you see on a lot of blogs, and I really enjoy blogs that do different things. I really love the color comparisons, too – I've really been lemming these polishes, but as much of an addict as I'm becoming, I have a hard time dropping $7 on one bottle of polish. Seeing how close it is to Flyin' High is awesome, since that's one of my favorites, and one of only two polishes that I actually have a back up of =D

 23. >HeyI want to ask you something: please pass by my blog and look here: http://konadnails.blogspot.com/2010/08/manicure-contest-giveaway-update.htmlIf you like this, please vote me!I really need your help :]Thanks a lot!xx

 24. >Hiç kıskanmadım Deniz hıh :))

 25. >I just LOVE that color!I nominated you for a blog award 🙂 Check it out here:http://viktoriaviola.blogspot.com/2010/08/new-blog-award.html

 26. >@ℓidya, gördüm sephora ojelerini =) yeşil olana bayıldım özellikle =)Thank you, @Jules Dufresne!@Sandi, this is probably true =) It's hard to be exact just based on the online pics =)@greenmilktea, I wouldn't want to pay $7 either, but at least these are huge =)Thank you for the feedback, @Shanna! Really, if you have Flyin' High, you don't really need this polish. And thank you for the feedback on colordrops & comparisons =)@maRyya, I'll have a look!@youknow kıyamam =) kıskanacak bişey yok güzelim claire's e uğra mutlaka benzer renkler bulursun üstelik çok daha uygun fiyata ;)Thank you @Viktoria, and also for the nomination! =)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: