Skip navigation

>My NOX Twilight review continues with Sangria.


Sangria was one of the shades I wasn’t expecting to be this good. In the bottle it looks like very dark, almost brown vampy red, very generic. But on the nails, it comes alive. I felt excited once it was on my nails. According to Wikipedia, this is what Sangria should look like, but this polish is definitely darker and less pink but more brown. The first coat was not brownish at all, it looked like delicious, ripe cherries. With the second coat it was this rich, dark, delicious color, nicely opaque and even. I know that most of the vampy polishes look somehow alike, therefore I always try to get interesting colors when I shop from the US and don’t pay for colors like vampies which I already can find here. (The only exception would be Zoya Casey, I guess. That polish looks phenomenal.) But this color is really something else. First of all, it’s so glossy. Most of the vampy polishes here dry a bit flat. The pictures below are without topcoat:See? Gorgeous. I really enjoyed applying it. I love that it’s not too brown, and not too purple. It’s a perfect dark cherry red, or should I have said, dark blood red? =)
The drying time is average, and in the end, I suggest a good topcoat. Because although it’s glossy, it can dent like crazy if you don’t use a topcoat.
Other than that, I don’t really have anything to say about this polish. It’s a great vampy shade. Sadly I can’t compare this with other famous vampies, because of the reasons I mentioned above. But based on some pictures I found – like PHD also mentioned here – it resembles OPI Suzi Says Da.


Now for fun, here is a Vampire inspired shot. Rawr.
NOX Twilight polishes retail for $6.99, and can be found on www.twilightbeauty.com.

*These products were sent to me by the manifacturer, www.twilightbeauty.com.

NOX Twilight oje tanıtımım Sangria ile sürüyor.
Sangria, bu kadar güzel olmasını beklemediğim renklerden biriydi. Şişenin içinde çok koyu, kahverengiye yakın bir kırmızı gibi duruyor, yani klasik bordo diyebiliriz. Ama tırnağa sürer sürmez göze çok güzel gelmeye başlıyor. Tırnaklarıma sürerken acayip beğendim bu ojeyi. Kahverengi tonlu değilmiş bir kere. İlk katta kiraz gibi olan renk, ikinci katta vişne çürüğüne dönüşüyor. Böyle koyu renk ojeler genellikle birbirine benzediği için, ben yabancı markalardan almıyorum bu tarz renkler. Ama merak eden olursa yerel markalarla kıyaslayabilirim =)
Bu ojeyi özel yapan şeylerden biri çok çok parlak olması. Üzerinde cila olmamasına rağmen kuruduktan sonra hala ıslakmış gibi bir görünüme sahip. Burada satılan ojeler genellikle kuruduğunda o ıslak görünümü kaybediyor. Resimlerde ne kadar parlak olduğunu görebilirsiniz.
Bence harika bir kiraz rengi. Yoksa kan rengi mi demeliydim? =)
Kuruma zamanı fena değil, ancak ben yine de iyi bir koruyucu cila öneririm. Çünkü her ne kadar parlak kurusa da, bu darbe aldığında çizilmesini engellemiyor.
Bu ojeyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Yabancı markalardan biraz OPI Suzi Says Da’ya benziyor sanırım, ama bunu da internette bulduğum resimlere dayanarak söylüyorum, yan yana görmeden kesin birşey söyleyemeyeceğim =/
Son olarak, eğlence olsun diye renkleriyle oynayıp vampir temalı fotoğraflara benzettiğim bir resim ile veda ediyorum =)
NOX Twilight ojelerini www.twilightbeauty.com‘da $6.99 fiyata bulabilirsiniz.
*Ürünler, www.twilightbeauty.com tarafından denemem için gönderilmiştir.

Advertisements

19 Comments

 1. >Kurumuş kan rengi :))Flormarın var böyle bir rengi bende de mevcut fakat fotoğraflamadım hoş renk

 2. >Tam kurumuş kan rengi, ama sangria demişken benim canım çekti. Renk güzel ama adı sangira olmamalıydı çünkü sangria rengi böyle değil. Gerçekten güzel renkmiş ama 🙂

 3. >Great color 🙂

 4. >Sangria tam bordo vişne rengi gibi bu daha kahverengimsi kurumuş kan işte :))

 5. >@youknow ben cok begeniyorum böyle renkleri, hem koyu olup yine de siyah gibi durmaması hoşuma gidiyor =)Thank you, @Alexa =)@ℓidya sanırım sangria biraz daha pembe oluyor, şarap rengi gibi. Ama en azından kurumuş kan rengi temaya uygun =D

 6. >Just the way I love it. Already want it! Hope I'll get a chance to buy some NOX one day 🙂 they've got such yummy colours!

 7. >@Daria can't wait to post the last three! =)

 8. >I really like this colour because i think it looks just like blood 🙂 (is that a good thing? xD).

 9. >@yombix, that's a good thing in my eyes =) Blood is so mesmerizing! =)

 10. >love this colour

 11. >Good god, they are milking that movie for everything it's worth!

 12. >kopkoyu ve güzel bir renk, çok beğendim

 13. >haha, you have really funny voting options :DI love the bottle of these, it's really classy.check myblog too: http://spookynails.blogspot.com

 14. >wow! speachless.. love the color..=)

 15. >Evet Flormarında böyle bi rengi var bende beğenmedim pek 🙂 Bordo tonlarından hiç hoşlanmam nedensee :))

 16. >That's such a pretty colour. I love the last "vampire" photo ^_^

 17. >hi! nice blog you got there :)I'm a follower now:)!Maybe you can check my blog out as well and become a follower?http://tesjoesblog.blogspot.com

 18. >thank you so much for the feedback, everyone =)

 19. >SO ein schöner Nagellack!!!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: