Skip navigation

>

What do you think about my new Turkish summary system? There’s a link at the bottom of every post, and it shows/hides the Turkish summary, but this only works on the main page. On individual posts or on Google reader, you will see both English and Turkish. Does it look neat or too crowdy?

A while ago I received six NOX Twilight polishes. To be honest, I never heard of the brand before, they are from a Twilight inspired cosmetic brand, Twilight Beauty. Check out their website, it looks like they’ve put a lot of effort into packaging. Seriously, the packaging is great. I could endlessly rave about the beauty of the bottles. They’re heavy, sturdy bottles, with Cullen Family Crest on the front and the label on the back. The brush handle is long and the brushes are great. When you hold the bottle in your hands, it feels expensive, like a collectible item. Bottle might not be important for some, but to me, if the bottle is beautiful, it makes me want to buy a certain brand.
The polishes are 0.58 fl.oz, equal to 17 ml. I love that they contain so much product! Also, as far as I read from the tiny label under the bottle, they are Big 3 Free.
The polish I have for you today is Disco Darling.


Disco Darling is tiny, holographic glitter sitting in clear polish. Imagine China Glaze Tinsel, but holographic. The glitter is so tiny and dense, that it becomes opaque in two coats. I used three coats here, out of habit. The polish is very sparkly, even in low lights. The holo is not very loud, but it’s definitely there. It dries a bit rough, but a good topcoat takes care of that.
You could apply this polish as a full manicure, or use it for layering, to bling out a dark polish. I’m going to try this over black, too. But I love the fact that it becomes opaque in two coats.


The application was great, the polish is a bit on the runny side, but very manageable. The brush was very easy to handle. The drying time was pretty decent. I’m very fond of this polish, and this was the one I was least excited about!


This polish is great for those who love holographic polishes, glitter and bling! =)

NOX Twilight polishes retail for $6.99, and can be found on www.twilightbeauty.com.

*These products were sent to me by the manifacturer, www.twilightbeauty.com.

Bir süre önce Twilight Beauty bana altı tane NOX Twilight ojesi gönderdi. Sayfasına bakarsanız, ambalaj konusunda kendilerini aştıklarını görebilirsiniz. Özellikle oje şişelerine bayıldım. Adeta koleksiyon objesi gibiler, önlerinde Cullen aile arması, arkalarında da etiket var. Fırça sapı kolay kavranıyor ve böylece rahat sürülüyor. Bazıları için ambalaj hiç önemli olmayabilir, ama bence ambalajın güzelliği bir markadan ürün alırken insanın aklını çelen önemli bir etken.
Ojeler 17 ml, oldukça fazla yani. Ve anladığım kadarıyla Formaldehit, Toluen ve DBP içermiyorlar.
Bugün göstereceğim ojenin adı Disco Darling.
Disco Darling, şeffaf ojenin içinde yoğun miktarda holografik simden oluşuyor. Sim çok çok yoğun olduğu için iki katta opak oluyor. Her türlü ışıkta son derece ışıltılı ve holografik olduğu anlaşılıyor. Kuruduğunda biraz pürüzlü olsa da, cilayla kolayca hallediliyor.
Bu ojeyi başka bir ojenin üzerine sim gibi de sürebilirsiniz. Ben siyah üzerine denemeyi düşünüyorum.
Sürümü çok kolay, biraz akışkan bir oje olsa da kolay idare ediliyor. Fırçası da gayet güzel. Ayrıca çabuk kuruyor. Bana gelen ojeler arasında en az bu ilgimi çekti, gerisini siz düşünün =)
Eğer parıltılı, simli, holografik ojeler seviyorsanız, Disco Darling size göre.
NOX Twilight ojelerini www.twilightbeauty.com‘da $6.99 fiyata bulabilirsiniz.
*Ürünler, www.twilightbeauty.com tarafından denemem için gönderilmiştir.

26 Comments

 1. >This looks really pretty! I don't like Twilight, but I'd be happy to get these anyway…the bottles are gorgeous.

 2. >Hey Zara, I not fond of Twilight, either, but I can't resist the colors & the bottles =)))

 3. >Yes for the bottles! I love Citrus and Debutante from this collection the most…Wanna try them out! BTW not fan of Twilight either 🙂

 4. >I didn't receive Debutante, but Citrus is a-ma-zing! It's my absolute favorite! =)))

 5. >I got this one a few months ago! Love it! I can't wait to see the other swatches 🙂

 6. >Cok cok guzel olmus =)

 7. >Ben sevmem normalde simli, parlak şeyleri ama bu gerçekten de çok güzel. Yabidabidaai yobieyobieyoooi I wanna be a disco boy diyerek shantel ile bitiriyorum bu kısa yorumumu 🙂

 8. >J'adore ce vernis, il est trop beau, même le flacon est magnifique.

 9. >This is absolutely gorgeous!

 10. >Thank you everyone =) Glad you liked it!Hahaha lidya =DDDMerci beaucoup, Stopdidine. N'est-ce pas? J'adore le flacon!

 11. >Deniz, Türkçe sistemin süper olmuş, yine farkını koymuşşsun:)Bu rengi pek beğenmedim simlileri sevmiyorum çünkü silmesi çok zor boş yere tırnağıhırpalıyooo :):)

 12. >off oyle zor cikarttim ki sorma… zaten bu benim en az begendigim renk, diger renkler daha bile guzel =) boyle simler pek bana gore degil, senin gibi dusunuyorum… =)sagol canim valla ne zamandir gozu yormadan bu isi yapmak istiyordum sonunda bu sekilde yapmaya karar verdim =)

 13. >Bu arada türkçe sistemin çok güzel olmuş…Seni güldürdüysem ne iyi bana o zaman =)

 14. >Sooo pretty! I wonder how it compares to OPI DS Coronation…

 15. >Sagol lidyacim =) Evet guldum cok =DDD Aklima geldikce guluyorum hala =DUmm PH sadly I don't have that color… But looking at its swatches, I can say that they are very close, but Disco Darling is a little lighter.

 16. >I love the colors, and the bottles, what I do NOT like are the NAMES! They are so NON- Vampiresque!?

 17. >Stroke me as odd, too! As if Vampires would eat Citrus! =DDD

 18. >Bu arada merak ettim Deniz, nasıl sana yolluyorlar ojeleri? Yani sen mi firmayla anlaştın?

 19. >hayir canim bana mail atmislar denemek ister misiniz diye, ben de tamam dedim adresimi verdim yolladilar =)

 20. >Oh ne güzel ya, keşke bana da OPI atsa 😀

 21. >haha =) ya belli bir sayida yazi ve okuyucuya ulasinca temas kuruyorlar bir de twitter'da sagda solda onlari eklersen surekli konusursan dikkatlerini cekersen yavas yavas seni farkederler… gerci eyeko herkesi farkediyor bu nox twilight'i da hic duymamistim daha once, ama iyi oldu =)

 22. >Ben netten baktım, diğer renkleri öyle o kadar güzel değil ama bu hoşuma gitti valla. Tam Sortie'lik. Ben şu twitter dünyasına da adım atayım 🙂

 23. >aslinda bana gonderdiklerinden en az bunu begendim ben =) digerleri daha bile guzel geldi gozume =) neyse ben koydukca karar verirsin =)))

 24. >Artık aslında benim güzelden kastım orijinal renk olması 🙂 Diğer renkleri flormarda da bulurum, ama bu daha hoş geldi gözüme. Ama işte anca gece çıkarken sürerim bunu ben 🙂 Diğerlerini de heyecanla bekliyoruz Deniz hanım 😉

 25. >Ya haklisin canim orijinallik konusunda. Once onyargiliydim ama ojeler elime gecince sustum, cunku bekledigimden daha orijinallerdi yakindan bakinca =) Dedigim gibi ben ayrintili fotolar cekmeye calisicam, belki fikrin degisir =D

 26. >I don't like twilight but this collection of nail polish is really amazing i looove it =)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: