Skip navigation

>I was never able to find a polish which truly matched my skintone, to be able to create the Mannequin look. (For more info on Mannequin Hands, see here.) I have a weird complexion, I’m pale, I have yellow undertones, but my blood vessels look blue under my skin. I guess I must be a neutral, as I can pull off both warms and cools. But it was incredibly hard to find a neutral polish that matches my skintone, so I gave up a while ago.


I got this polish by Flor Mar because I thought it could be a dupe for MAC In The Buff. I tried In The Buff on myself, but I didn’t think that it was very flattering. Flor Mar #344 caught my eye because it was a sandy nude with strong greenish yellow undertone. I thought it would be a cheap alternative, so I got it, even though I wasn’t very impressed with In The Buff.
Well, my polish eye deceived me because on the nails, it was the perfect match for my pale skin with yellow undertones.I added some star dazzlings from Viva La Nails. Don’t they remind you of starfish on a beach?

Bu güne kadar ten rengime tam olarak uyan bir oje bulamamıştım. Burada bahsedilen manken elleri (kastedilen vitrin mankeni tabi.) görüntüsünü elde edemedim bu yüzden. Ten rengim biraz garip. Açık renkliyim, sarı alt tonlara sahibim ama damarlarım mavi gözüküyor. Bu da beni nötr yapıyor galiba, çünkü sıcak renkler de, soğuk renkler de garip durmuyor tırnaklarımda.
Flor Mar’dan #344 no’lu ojeyi almamın sebebi, MAC’in In The Buff isimli ojesinin ucuz bir alternatifi olduğunu düşünmemdi. In The Buff’u pek beğenmesem de, ucuza bir benzerini almaktan zarar gelmez diye düşündüm. Ama bu oje beni şaşırttı, çünkü tırnağıma sürdüğümde ten rengimle neredeyse birebir örtüştüğünü gördüm. Ayrıca In The Buff kadar yeşilimsi değilmiş, gözüm beni yanılttı.
Son olarak Viva La Nails’in gönderdiği yıldız şeklindeki süsleri kullandım. Bana plajdaki deniz yıldızlarını hatırlatıyorlar.

27 Comments

 1. >I love this one!!! <3<3<3

 2. >Oh wow. That is a SERIOUSLY good match. Good work!

 3. >Love it!On their HP I saw that they have a shop in my city. I think, I'll check it out. :-)I hope, they have the color.

 4. >Nice!

 5. >Thank you everyone! =)))Chinda, if they don't, just tell me and I'll send you one!

 6. >Perfectly classy and fun! ❤

 7. >Thank you, Flavia =))

 8. >oh thats really pretty

 9. >bu renk bendede varda deniz pek hosuma gitmedi benim tırnagı cok kirli gösteriyor gibi baska bişiler yapmayı planlıyorum bununla bakalım :))

 10. >thank you, cydia =)dilekcim buyuk ihtimalle senin tenin daha pembe tonlu, o yuzden kirli durmustur… benim biraz daha notr bir rengim var hatta sari tonlu sayilirim, o yuzden bende garip durmadi… =)

 11. >benim tenim pembe tonlu değil de siyah tonlu :))) ondan zenci eli gibi göründü tırnaklarım sana yakısmıs ama diğerleri gibi :))

 12. >esmer bile olsan mutlaka bir alt tonu vardir canim, sicak serin ya da notr ben o yuzden belki pembedir dedim =) ama ne kastettigini anladim =)tesekkur ederim bu arada =)

 13. >Trincess – Thank you, that's very nice. 🙂

 14. >Just let me know =)

 15. >ne zamandır aradığım bi renk bu ! bayıldım benimde olmalı (: sütlü kahve gibi bak bak ye ^^

 16. >A perfect match! WOW! The best mannequin nails I've ever seen — seriously! 😀

 17. >Pirtiks, no'su 344, insallah kolayca bulursun =)Aww *blush* Thank you, Thifa! I guess the best matches happen when you least expect them =)

 18. >this is so subtle and pretty on you!

 19. >Love this… So pretty! I love natural-color polishes and the little flowers are the perfect touch.

 20. >Sonunda tırnaklarını flormarlı görmek çok hoşzor bi renk herkese yakışmaz ama sana süpeerr olmuşş =))

 21. >I found it. *happy*The color is really cool, thank you. :-)))

 22. >bu oje 4 katta ancak opak oluyor.. ayrıca bende bu manken eli etksini yaratmadı =) daha esmerim, bir de daha kırmızımsı bir tenim var galiba. yine de fena olmadı =)

 23. >thank you guys =)emine bakma ben flormar kullaniyorum ama, eskiden siselerini koymuyordum local brand diyip geciyordum… simdi belki ilgilenen olur diye belirtiyorum =)glad you found it, chinda!nemo bende uc kat yetti ama biraz kalin tuttum katlari =) sana daha pembe tonlu bir nude lazim o zaman =)

 24. >Koy koy bakarsın flormar sponsorun olurrrrr :):)

 25. >Amazing colour! I love it 🙂

 26. >i love this color!you have a very nice blogi added you to my blogrollif you don't mind, visit my blog and add me to your blog list if you'd likethanks!!

 27. >thank you, guys =)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: