Skip navigation

>NOTE: You can find the matte version of this manicure at the bottom =)

I got this polish by Selene a few days ago. Selene is made by Golden Rose, and the polishes come in teeny tiny 5 ml (0.17 fl.oz.) bottles. I had to have this shade because it reminded me of denim liquidized. It’s a muted blue frost, definitely less bright than the pictures show, and it has blue and silver shimmer, which gives it a foil-like finish. The drying time is incredibly slow, like all Golden Rose shimmers. I used 3 coats for this manicure, but I could have gone with 2 if I was more careful.
Then I decided to konad over it. I used plates m16 and m22, with button and flower images. I love the flowers on m22, they look like they were cut from one fabric and stitched on another. I thought they would go perfect with the denim look. Finally I used dark blue rhinestones for some bling factor. The stamping polishes are random opaque ones, konad pastel purple and my lime konad franken.Right hand:I guess I should have added some matte topcoat over them to complete the look. Well, maybe tomorrow =)

ETA: With Matte topcoat.


Bu ojeyi birkaç gün önce Selene’den aldım. Selene Golden Rose’un yan ürünü, ve ojeler minicik 5 ml’lik şişelerde satılıyorlar. Bu rengi çok beğenerek aldım çünkü şişenin içinde jean kumaşı gibi duruyordu. Solgun, sedefli bir mavi, resimde gözüktüğünden daha bile soluk hatta, ve içinde mavi ve gümüş sedefler var. Bu yapıda ojeleri çok seviyorum, tırnakta metal gibi duruyor. Kuruma zamanı oldukça uzun, tıpkı Golden Rose’un diğer sedefli ojeleri gibi. Bu manikürde üç kat kullandım, ama dikkatli olsaydım iki kat bile yeterli olurdu.
Sonra üzerine konad uygulamaya karar verdim. M16 ve m22 disklerindeki desenleri kullandım. M22’deki çiçek desenini çok seviyorum, sanki kumaştan kesilmiş gibi bir görüntüsü var. Jean görünümündeki tırnakların üzerinde güzel duracaklarını düşündüm. Son olarak da koyu mavi süsleme taşları kullandım. Damga yaparken çeşitli pastel tonda ojeler kullandım.
Ekleme: İçimde kalmıştı, son olarak mat cila çekilmiş halini görebilirsiniz.

29 Comments

 1. >these look gorgeous!! i love your creativity!!!

 2. >Cute!

 3. >That's really cute! how did you layer the white and the purple flower together?

 4. >so cute.. love it so much!!

 5. >Those look amazingly cute!

 6. >This is so cute! You come up with such amazing designs every time! I love your blog ^.^

 7. >cute! i'm curious, when you are stamping a pattern (like leopard or zebra, or any of them), how do you go about applying it to your thumbnails? i have tiny hands, yet the print is still not large enough to cover my thumb.

 8. >Cute! They remind me of scrapbooking, very creative 🙂

 9. >So CUTE!! The flowers and buttons look adorable =)

 10. >I love this!!! 😀

 11. >First of all, thank you guys =) I'm glad you liked this design! I really like it, too =)) Aww, and thanks for all the love! ♥♥♥kganir, first I stamped the image in purple to trace the outline, then I filled in with a tiny brush. When it was dry, I carefully stamped over it with white =)marisa, my thumbs are decent sized, but the stamp is not large enough for me, either. What I'm doing is aligning one end very close to one side of my nail, and rolling it over. This makes the stamp look centered, without leaving gaps on either side, but only tiny spaces, and it doesn't look bad. See what I mean?

 12. >These are so stinkin' cute! Very different than anything I've seen. You chose the perfect colors! I love it 🙂

 13. >Haha =) thank you my dear =)))))

 14. >Very cute and adorable!

 15. >they are so pretty and the flowers look like ironed on patches. very nice!

 16. >That's soo cute! It does look like liquidised denim. x

 17. >Thank you Michelle, Enamel Girl and Stylishly Yours =)

 18. >The matte finish look is gorgeous!

 19. >off bayıldım! sana sorularım olucak cevaplarsan sevinirim birincisi china glaze markasını nerde bulabirilm? ikincisi o desenleri malzemeleri nasıl nerden alırım? cevabımı bekliyorum bakarsın bende senden ilham alıp bi blog acarım 🙂

 20. >Thank you, Lou =)Emy, China Glaze ojeleri Transdesign.com'dan alabilirsin, ya da eBay'den. =) Desen disklerini de http://www.ocnailart.com'dan alabilirsin =)

 21. >İstanbulda satılmıyo yani?Peki bunları Amerikadan soyleyince herhangi bi gümrük problemiyle karşılaşırmıyım acaba?bide image diskleri kullanmak için stamper ve scraperdan başka nelere ihtiyacım olur? 🙂

 22. >OMG,this is the CUTEST! I cannnot believe you're good enough to stamp twice on the same area, but there's the visual proof. This is great work!!

 23. >Bir seferde belli bir sayiyi gecmedigin surece problem yasamazsin Emy. Alt tarafi oje diye bakiyorlar cunku… Ben 20 taneye kadar getirttim bir seferde.Image diskleri kullanmak icin tabi ki opak bir oje lazim, konad'in kendi ojeleri var ya da China Glaze Romantique veya Khrome koleksiyonu ojeleri isini gorecektir =)Thank you Laynie! It's not very hard, when you carefully align the design before stamping. Some practise makes it better! And it's much easier with basic shapes like this =D

 24. >cok cok tesekkur ederim! bloguna bayıldım yani her dk giriyorum baksana ne kadar cok yurtdısından takip edenin var. yürekten tebriklerrr

 25. >cok tesekkur ederim Emy =) baska sorun olursa hep sorabilirsin cekinme mail de atabilirsin =)

 26. >OOOOH, the matte topcoat REALLY made them look like denim! That's adorable!

 27. >So cute mani!

 28. >Thank you, my beauties =)

 29. >denizciğim bu seleneleri nerde bulabilirim 😦 sen nerden almıştın ben bu postu gördüğümden beri bütün gördüğüm golden rose kiosklarına bakıyorum ama bir türlü göremedim ya da benim şansıma olmayanlarına bakıyorum:) bu renge bayıldım ^_^


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: