Skip navigation

>Click here for the first part of the review.
Here is another manicure I did using products from the Viva La Nails sample pack. This time I used small orange/green hexagonal glitter and flower stickers.


I bought two neon polishes today, yellow and orange. They are very sheer. Any guesses how many coats I had to use to get this manicure nearly opaque? =) I wish I had an opaque white at hand. Anyway, after a million coats I added the flower stickers on thumbs and rings, and sprinkled some hexagonal glitter on all nails. I really like the result:


Black light to show the neon awesomeness:


If you are a nail/beauty blogger, you can get your free sample pack here:
http://www.vivalanails.co.uk/samples.html

Tanıtımın birinci kısmı için buraya tıklayın.
Bu Viva La Nails deneme setinden gelen ürünlerle yaptığım diğer bir manikür. Bu sefer turuncu/yeşil altıgen simleri ve çiçek çıkartmalarını kullandım.
Bugün iki tane neon oje aldım, sarı ve turuncu. Oldukça şeffaflar, bu tırnakları böyle göstermek için kaç kat sürdüğüme inanamazsınız. Neyse, bir sürü kattan sonra baş ve yüzük parmaklarımın tırnaklarına çiçek etiketlerini yapıştırdım. Sonra gelişigüzel şekilde simleri ekledim ve cila sürdüm. Sonuç benim çok hoşuma gitti.
En alttaki resimde, UV ışık altında neon ojenin nasıl gözüktüğünü görebilirsiniz =)
Eğer bir tırnak ya da güzellik bloguna sahipseniz, deneme setinizi buradan ısmarlayabilirsiniz: http://www.vivalanails.co.uk/samples.html

24 Comments

 1. >The last picture is amazing! I really like that yellow, too bad that it's sheer. I love the way you used the glitter and stickers!

 2. >Every time i see someone reviewing this pack a little part of me dies inside lol. I hate them for not delivering to my country!Those are some awesome nails! I have the same problems with neon polishes u_u but with the white i apply like 5 coats instead of 10 xD.

 3. >Heyoo, benim paket de yola cikmis, cok heyecanli :)Simleri nasil surdun bu arada? Cimbizla falan mi yerlestirdin? Son resim cok guzel hakkaten.

 4. >i love how the glitter turned out with the yellow!!

 5. >i guess about five coats, lol. i like the results!

 6. >I like the white flowers on top of the yellow – reminds me of daisies.

 7. >Thank you so much, Alexisaurus =)Yombix, that's a shame =/ Would you want me to direct it to your country?I love to apply neons over white, but I had a shrinking problem at the cuticles last time, it didn't look very nice. I'll try it again…Oyku, simleri parmagimla topladiktan sonra tirnagimin cesitli yerlerine dokunarak oraya yapismalarini sagladim, ama kurdanla da yapabilirsin =)Thanks, Lacquerobsession & Amanda =DEnamel Girl, it's actually 6 coats over a base + 3 coats of topcoat to keep everything stable… I feel heavy on the nails, lol =D

 8. >So pretty and bright! The glitters are super cute too 🙂 P.S. Nice black-light photo!

 9. >Thank you Polish Hoarder =) It was a PITA to get it right! I wish I had 4 hands along with my tripod =D

 10. >Çok güzelmiş bu oje! Pastel neon ojeleri Hedonist Queen'den duymuştum ama bir türlü bulamadık geçen hafta. Tırnak süsleri de çok güzel, nail artı seviyorum 🙂

 11. >Cute! 🙂

 12. >sagol marjo… sadece iki rengi mi var biliyor musun? tirnak suslerini sana yollarlar beauty blog'un oldugu icin, stoklara gelsin de… =)thanks, tassa!

 13. >beş rengi varmış, pembe, mor, turuncu vs ama ne watsons'larda ne gratis'de gelmemişti. belki bu aralar gelir, tekrar bakmak lazım. umarım yollarlar, mail atıcam ben de, haber verdiğin için teşekkürler 🙂

 14. >oje muhteşemmiş. bayıldım. çok uzun zamandır böyle güzel bir şey arıyordum, sonunda pastel çıkarmış ama hiçbir yerde bulmak mümkün değil galiba. sınırlı sayıda üretildi diyor sitesinde… istanbul'da gören, duyan alan varsa, haber verse ne güzel olur 😦

 15. >ben sari ve turuncuyu istanbul cevahir watsons'dan aldim… diger renkleri de gelir diye dusunuyorum =)

 16. >Wow! Looks awesome, love the simple yet beautiful design. Great job again Deniz 🙂

 17. >Very sweet look! Each time you amaze me!

 18. >Love the look and yellow is so fresh…perfect for the warm days. I'm melting behind my computer. I think i'll paint my nails yellow too tomorrow.

 19. >Soooo pretty!

 20. >thank you, my beautiful friends =))))

 21. >So very cool. I'm loving it.Susie

 22. >thanks, susie!!! =)))

 23. >super pretty! I loooove yellow so this stole my heart. I also tagged you for an award! http://polishondigitalpaper.blogspot.com/2010/07/award-time.html

 24. >Thank you so much, Niki =D


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: