Skip navigation

>A week ago I ordered my sample pack from VivaLaNails.co.uk. They offer free sample packs for beauty/nail art blogs and channels, and shipping is also free. The order was processed incredibly fast, I got the package within 4 days.
My package consisted of stickers, water decals, crushed shells, rhinestones, glitters, pearls and dazzlings.


(Crushed shells are not pictured here)

Today I tried some of the products and did a fun manicure. I used pink star dazzlings, dark blue rhinestones and butterfly stickers.


I used Pastel #23 (Pastel is a Turkish brand) on all fingers, except ring fingers, which I painted with Rimmel Your Majesty. Then I stamped on top of the blue with Your Majesty and the halftone image from plate m60. I added some pink star dazzlings randomly, and applied butterfly stickers and dark blue rhinestones on ring fingers.
Right hand:


I really like the variety and quality of the products. The only thing that bothered me is that when applying topcoat over dazzlings, their color bleeds out. And without topcoat they get caught by everything. My solution was adding topcoat very quickly, just like over Konad.
I definitely want to order various rhinestones, pearls and stickers from their site in the future. Although I love dazzlings, I don’t think they’re easy to manage. Their round and hexagonal glitters are beautiful, too, and yet to be shown in the second part of this review.

If you are a nail/beauty blogger, you can get your free sample pack here:
http://www.vivalanails.co.uk/samples.html

Bir hafta önce, VivaLaNails.co.uk‘den deneme seti ısmarladım. Güzellik/tırnak ile ilgili bloglara ya da youtube kanallarına ücretsiz deneme setleri gönderiyorlar, ve kargo da ücretsiz. Siparişim hemen gönderildi ve 4 gün içinde teslim aldım.
Bana gönderdikleri set; çıkartmalar, suyla uygulanan süsler, deniz kabuğu kırıkları, taşlar, simler, inciler ve pırıltılı süslemelerden oluşuyordu.
Bugün bazı ürünleri denedim ve eğlenceli bir manikür yaptım. Pembe yıldızlar, taşlar ve kelebek çıkartmaları kullandım.
Baz olarak Pastel #23 sürdüm, sadece yüzük parmaklarımın tırnağında Rimmel Your Majesty kullandım. Sonra lacivertlerin üzerine m60 diski ve Your Majesty kullanarak damga yaptım. Aralara pembe yıldızlar yapıştırdım ve yüzük parmaklarımda kelebek çıkartmaları ve koyu mavi taşlar kullandım.
Ürünlerin çeşitliliğini ve kalitesini beğendim. Tek rahatsız eden şey pembe yıldızların üzerine cila sürdüğümde renklerinin cilayla beraber dağılması oldu. Cilasız ise tırnakta bir yere takılmadan durmaları imkansız. Çözümü cilayı çok hızlı ve fazla sürüklemeden sürmekte buldum.
İleride sitelerinden başka tırnak süsleri de almak istiyorum. Özellikle pembe yıldız süsleri çok sevdiğim halde, başetmesinin biraz zor olduğunu düşünüyorum. Yuvarlak ve altıgen simleri ise bir harika, onları bu tanıtımın ikinci kısmında görebileceksiniz.
Eğer bir tırnak ya da güzellik bloguna sahipseniz, deneme setinizi buradan ısmarlayabilirsiniz: http://www.vivalanails.co.uk/samples.html

24 Comments

 1. >Hey, those look really good! Well done!

 2. >Oh I love the butterflies.

 3. >Thank you, guys =) Yeah, I love them, too! =)

 4. >These look really cute!! I really like the combo of konad with the pink stars!!Thanks for the heads up about vivalanails also 🙂

 5. >I've never tried nail art, but these look really fun! Love the butterfly stickers 🙂

 6. >you're very welcome =)thank you for the nice words! =D

 7. >Hemen ben de ismarladim, bakalim bana ne kadar zamanda gelecek.

 8. >its so pretty & girly..

 9. >thank you thriszha =)oykucum, hemen gelir bence, maksimum bir hafta derim ben =)

 10. >what a fun mani!thanks for letting us know about the free sample 🙂

 11. >you're very welcome, EG =D

 12. >İnanmıyorum ben vivalanails siparişimi kendim verdim, sample yolladıklarını bilmiyordum! Gerçi doğruya doğru beni nail art bloğu olarak kabul ederler miydi bilemiyorum, belki etmezlerdi. Neyse, güle güle kullan Deniz, water decal olanları özellikle merak ediyorum 🙂

 13. >Oh, cute!Thank you for telling about the sample. I've already ordered mine. 🙂

 14. >Niceeeee, freebie's are always welcome haha. Just ordered mine aswell 😉 Thnx Deniz!

 15. >Great job!!

 16. >I've used their green dazzlings with Seche Vite and never had a problem with bleeding color. Maybe it's just the pink ones? They do have some really interesting stuff on their page that I wanna check out though.

 17. >marjo, hem nail art, hem beauty bloglarini kabul ediyorlar =) istersen sen yine de bir sample pack iste =)thank you guys =) Ashley, the problem might be my topcoat, too. But the pink ones definitely bleed out a bit. =/

 18. >That turned out so cute!! I love the butterfly! I'll have to see if they get more samples in, it was sold out when I looked. =/

 19. >Were the samples sold out, or just the butterflies?I'm sure they'll get them back in stock!

 20. >…what to do, what to do with crushed shells? I can't wait to see what you come up with =)this is a gorgeous mani

 21. >very pretty! I love all your creations!

 22. >Your nails look so beautiful, I love their shape.Great job, you've done a lovely design 😉

 23. >The only thing that bothered me is that when applying topcoat over dazzlings, their color bleeds out. And without topcoat they get caught by everything.>>> The same with me 😦


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: